۸-نگاهی کوتاه و تحلیلی با دیدگاه روانشناسی به ویکتوریا مودستا

 ویکتوریا مودستا اولین خواننده پاپ معلول جهان!

او طوری در مقابل دوبین عکاسی و فیلمبرداری ظاهر می شود که بسیار اغوا کننده است.عکسهای او با پای مصنوعیش تبدیل به یک ویژگی منحصر بفرد برای او شده است و اورا بسرعت بر سر زبانها انداخته است.

این مدل و خواننده بیست و هشت ساله، از زمان تولد در لیتوانی و به دلیل یک اشتباه پزشکی از معلولیت پای چپ رنج می برد به ناچار در بیست سالگی از پزشکان خواست تا پای ناتوانش را از زانو به پایین قطع کنند. با وجود این اتفاق ناگوار، او به هیچ عنوان منزوی نشد و به علاقه اش در کلوبهای رقص ادامه داد.

 

ویکتوریا پس از عمل جراحی ویکتوریا پس از عمل جراحی

او در اخرین موزیک ویدیو خود بنام پروتوتایپ بسیار جالب و تاثیرگذار ظاهر شده است. پروتوتایپ اولین بار در دسامبر سال ۲۰۱۴ و در جریان فینال ایکس فاکتور اجرا شد.

ایکس فاکتور ، نام برنامه ی استعاداد یابی است که برای اولین بار در کشور انگلستان پخش شد. این برنامه همانند پاپ آیدل و آمریکن آیدل است. این برنامه در کشور های مختلفی پخش میشود. شرکت کنندگان این مسابقات با هم رقابت می کنند تا در پایان یک ستاره مشخص شود.

خودم چندین بار این موزیک ویدیواش را دیدم و در جا میخکوبم کرد چونکه  انگار نه انگار که یه معلوله! بنظرم هدفش اینه که بگه معلولیت برای من محدودیت نیاورده و بش افتخار میکنم .او ازین مشکل بعنوان یک فرصت بصورت خلاقانه استفاده کرده است تا خودش بدنیا ثابت کنه. نکته جالبتر تو ویدیوکلیپ های قبل از پروتوتایپ اینه که تمام شاتهای دوربین از زانو به بالاست و سعی کرده بودند که این مشکل را پنهان کنند و او را مانند خواننده های دیگه نشان دهند.

 

عکس ویکتوریا مدوستا
عکس ویکتوریا مدوستا
اما وقتی سعی کنیم خود واقعی باشیم انجاست که حرفی متفاوتی برای گفتن خواهیم داشت .او در پروتوتایپ با پای مصنوعیش در شکل انتزاعی یا پر زرق و برق بازی می کند و به آن تاکید می کند.او با این کارش مطمینا الهام بخش افراد ناتوان بسیاری شده است.این تصمیم مودستا را میتونم به دیدگاه کارل راجرز(روان درمانگر سرشناس۱۹۰۲-۱۹۸۷) ربط دهم که ۹۰ سال پیش گفت:
**رفتن بدنبال آرزوها و آرمان ها و تبدیل کردن آنها به واقعیت**
او اعتقاد داشت بهتر است همانطور زندگی کنیم که واقعا هستیم! و به قابلیتهای خود بها دهیم.راجرز معتقدبود که اغلب افراد بر اساس عمیق ترین احساسات خود زندگی نمی کنند و این موضوع از کودکی ما نشات میگیرد.
این مشکل به سبب نیاز کودکی ما به توجه مثبت ایجاد می شود.توجه مثبت یعنی محبت،صمیمیت ،عشق و پذیرش افراد.
متاسفانه بعضی والدین موقعی  توجه مثبت نثار فرزند خود می کنند که فرزند مطابق میل آنها رفتار کند و فرزند از همان کودکی یاد می گیرد که مطابق با ارزشهای والدین خود فکر، رفتار نماید و در نتیجه ارزشهای والدین جایگزین ارزشهای درونی خود فرد می گردند.کودک نیز دیگر به ارزشهای درونی خود بها نمی دهد.پس بهتر است که انسانها بخاطر چیزی که هستند مورد محبت و احترام قرار گیرند.
مودستا می گوید:فکر می کنم برای ما خیلی مهم است که خودمان را نشان دهیم و مردم را به حرف زدن و واکنش واداریم و بحثی را در این باره به راه اندازیم.ویکتوریا مودستا معتقد است، همه افراد با هر میزان از توانایی یا معلولیت، تنها یک راه برای تحقق رویاهایشان دارند: بازگشت به اراده خویش.
البته وقتی هنرمند سوژه مورد علاقه اش را پیدا میکنه نتیجه عالی از آب در میاد.کارگردانی این موزیک ویدیو جذاب و خلاق هم بعهده یک کارگردان خوش ذوق ایرانی بنام سام فرهمند است.او تا به الان یک کارگردان هنری موفق بوده و کلیپهای برای هنرمندان معروف ساخته است.
این کلیپ بر خلاف کلیپ های دیگ ویژگی سرگرم کننده  برای مخاطب در الویت نبوده چون از همان ابتدا فیلم با جمله
 **هر آنچه در مورد معلولیت می دانید را فراموش کنید.**   شروع میشه و پر صحنه های سورءال و با مفهومه!
صحنه اخر کلیپ  هم بسیار تاثیر گذاره.او مانند یک شوالیه اماده جنگ  ظاهر می شود و کادر دوربین بروی پاهای مدوستا فوکوس کرده و قدرت خودش را با وجود معلولیت به رخ ما می کشد.
لینک نمایش موزیک ویدیو در یوتوب
https://www.youtube.com/watch?v=jA8inmHhx8c&spfreload=10
در ادامه تعدادی عکس از سام فرهمند و عکسهای پشت صحنه گذاشتم
3 4 5 6 7 9

 

بالا pouria.senemari 021 88981280 | 09128347476 | info@karniko.com طراحی سایت: وبسیما
Social Links:
insta
pin
FACEBOOK
TWITTER
LINKEDIN
DEVIAN-ART
Telegram